| Maximum Timer Setting | 24 hrs |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Silver |
| Item Diameter | 12 in |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 13 in |
| Brand | Cook's Essentials |
| Type | Electric Pressure Cooker |
| Capacity | 6 qt |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 11-20 in |
| Model | Cooks Essentials CEPC600S |
| Features | Programmable |
| Components Included | Base, Lid |
| Number of Items | 1 |
| Finish | Stainless Steel |
| Power | 1200 W |
| Item Width | 1-15 in |
| Item Weight | 12 lbs |
| Country of Origin | China |
| Number of Settings/Programs | 6 |
Check the listing for details. Cooks Essentials Red Pressure Cooker 6 Quart. Color: Silver, Condition: Used, Made in China. Listed at 49.99 USD. Cooks Essentials Red Pressure Cooker 6 Quart