| Stove Type Compatibility | Electric, Gas, Induction |
|---|---|
| Number of Items in Set | Seven-Piece |
| Shape | Rectangle |
| Color | Red |
| Custom Bundle | No |
| Material | Aluminum, Glass, Titanium |
| Set Includes | Frying Pan, Lid, Milk Pan, Saucepan, Saute Pan |
| MPN | 8680678190429 |
| Item Length | 17.5 in |
| Brand | Royal |
| Type | Frying Pan & Saucepan Set |
| Heat Resistance | 500°F |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
| Item Height | 15 in |
| Model | Elite Titanium Red |
| Features | Easy Clean, Non-Stick, Oven-Safe, Scratch-Resistant, With Lid, Hand Wash Only |
| Country/Region of Manufacture | Turkey |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Item Width | 12.5 in |
| Item Weight | 13.3 lb |
Check the listing for details. Cookware Set. Elite Bio Titanium Coating. Non-stick. Red color.. Color: Red, Condition: New. Listed at 199.99 USD. 7-Pieces Nonstick Cookware Set is constructed from hard ionized aluminum with Bio titanium. The cookware set includes a 2 qt milk pot, 2.5 deep pot, 4 qt deep pot, and 9'5" fry pan. granite coating.