| Country of Origin | China |
|---|---|
| Compatible Brand | Socket 370, Universal |
| Socket Compatibility | Socket 370, Socket 462/A |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum, Plastic |
| Maximum Airflow Volume | 20.76 CFM |
| MPN | ELP-N61EC-03 |
| Item Length | 63mm |
| To Fit | Socket 370 Cooling Fan |
| Brand | Cooler Master |
| Fan Diameter | 60 mm |
| Form Factor | 2U and Up |
| Type | CPU Fan with Heatsink |
| Power Connection | 3-Pin |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 12 V |
| Item Height | 40mm |
| Maximum Fan Speed | 5400 RPM |
| Packaging | Retail Box |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 63mm |
Check the listing for details. Cooler Master Low Profile CPU Fan Heatsink for Socket 370 (40mm Height). Color: Silver, Condition: New, Made in China. Listed at 16.95 USD. Socket Type : Socket A, 370, 462. Bearing Type : Rifle Bearing. Fan Speed : 5400 10% rpm. Fan Airflow : 20.75 CFM. Fan Air Pressure : 2.67~3.28 mm H2O.