| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Number of Compartments | 12 |
| Shape | Hexagon |
| Size | Small |
| Color | Real Copper & White |
| Material | Copper |
| MPN | BDW-BH-lg |
| Item Depth | 12 in |
| Treated Timber | No |
| Suitable For | Bluebirds, Doves, Hummingbirds |
| Brand | Amish Handcrafted |
| Mounting | Post |
| Personalize | No |
| Main Color | Real Copper & White |
| Type | Bird House |
| Assembly Required | No |
| Predator Guard Included | No |
| Item Height | 30 in |
| Model | BH-lg |
| Style | Farmhouse |
| Ventilation Holes | No |
| Features | Post Mount, Real Copper Bell Top, Finial & Trim, Azek Weatherproof Vinyl, Hinged for opening / cleaning, Stainless steel fasteners |
| Item Width | 12 in |
Check the listing for details. Copper Cape Top Birdhouse - Small Size. Color: Real Copper & White, Condition: New, Made in United States. Listed at 400.00 USD. Small Victorian Birdhouse. 12″ x 12″ x 30″ Tall.