| Country of Origin | China |
|---|---|
| Number of Burners | 1 |
| Power Source | Electric |
| Color | Copper |
| Material | Metal |
| MPN | KC16067-00300 |
| Item Depth | 12 in |
| Brand | Copper Chef |
| Type | Induction Hob |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 2.5 in |
| Model | Induction Cooktop |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Weight | 4 lb 13.3 oz |
| Item Width | 13.75 in |
| Number of Settings/Programs | 3 |
Check the listing for details. Copper Chef Induction Cooktop Electric Portable Copper 1 Burner 3 Settings. Color: Copper, Condition: New, Made in China. Listed at 49.99 USD. The item shown in the photos is the exact one you will receive. International Orders Serial Number: TRI.5776_IC1_170506.