| Brand | VEVOR |
|---|---|
| Compatible Pipe Material | Copper,PEX |
| Number of Jaws/Rings Included | 8 |
| Power Type | Manual |
| Product Weight (lb) | 12.8 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Voltage | No Voltage |
| Compatible Pipe Size (in) | 1 in.,1/2 in.,3/4 in.,3/8 in.,5/8 in. |
| Maximum Pipe Diameter (in) | 1 in |
| Product Depth (in) | 17.3 in |
| Product Height (in) | 9.4 in |
| Product Width (in) | 3.9 in |
| UPC | 7445057559515 |
Check the listing for details. Copper Pipe Crimping Tool, Hydraulic Driven Pro Press Tool with 1/2 In., 3/4 In.. Condition: New. Listed at 119.89 USD. VEVOR Copper Pipe Crimping Tool. The tool includes 3 crimping jaws designed for ProPress copper pipes, along with 5 crimping jaws compatible with 3/8 in., 1/2 in., 5/8 in., 3/4 in., and 1 in. ASTM F1807 PEX pipe copper rings.