| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Fabric |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | BBT6564-Greyish Beige-King HB |
| MPN | BBT6564-Greyish Beige-King HB |
| Color | Beige |
| Size | King Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 26" |
| Item Width | 78" |
| Item Length | 2" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Cora Upholstered King Headboard in Grayish Beige. Color: Beige, Condition: New. Listed at 199.12 USD. The beautiful curves of the Cora headboard will have you feeling like royalty each and every night. With a nod to classic French design and available in a range of neutral tones, this collection is decadent and utterly divine. Delightfully romantic, the sweeping curves and lush upholstery of the Cora Collection remind us of a candlelight dinner in Paris, both intimate and wonderfully over the top, all at once. For those seeking to add a touch of luxury to their bedroom, the Cora headboard will almost instantly glam up any space, creating that French-inspired boudoir that you have been dreaming of. Button-tufting design draws the attention of your guests right away! Constructed of solid rubberwood frame and plywood, the headboard is built to last. Soft polyester fabric in grayish beige over the foam filled headboard provides ample comfort for you to lean against. Leg supports are invisible once set up and can be adjusted to suit the height of your ensemble for convenience. Headboard sitFeatures : Finish: Grayish BeigeMaterial: Fabric (Polyester 100%) / MDF / LVL / FoamModern and contemporary king size upholstered headboardCurvy shape with silver nail heads trim and button-tufting design for a classy and glamour lookComes with 2 pre-drilled holes (with height from ground up of 5.5" and 8") that go with any Leggett and Platt bedframeUpper part of the headboard's legs comes with 5 predrilled holes with 2.55" apart from one another for height adjustmentGrayish beige fabricAssembly requiredSpecifications : Product Dimensions : 25.74" H x 77.61" W x 2.34" DProduct Weight : 37 lbs