| Brand | MITOOL KIT |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Type | Mini Chainsaw |
| Attachments Included | Chainsaw, Screwdriver, User Manua, Gudie Bar, Charger, Wrench, Safety Baffle, Protective Gloves, Battery, Chians |
| Voltage | 20 V |
| Battery Included | Yes |
| Power | 800W |
| Color | Yellow |
| Material | Metal, ABS |
| Cutting Length | 5.9 in |
| Guide plate length | 6 in |
| Chain Speed | 5m/s |
| No-load speed | 0-500RPM |
| Item Weight | 0.7 (KG) without battery |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Battery Capacity | 2000mAh |
| Bar Length | 6inch |
| Model | XL-LDJ013 |
| Features | Ergonomic, Lightweight, Bar-Tip Guard, Cordless, SAFE AND RELIABLE |
| Accessories Included | User Manual, Toolkit, Gloves, Saw Chains |
Check the listing for details. Cordless Chainsaw W/2000mah Battery +2 Chains 6-Inch Hand-held Mini Pruning Saw. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 27.90 USD. EASY TO USE: Excellent Mini saw. Electric chainsaw+1x2.0Ah Battery+Parts The tungsten steel ball material does not need to be lubricated, which reduces the resistance of the machine during use, reduces the wear of the machine, and increases the service life.