| Model | Cutting Tooth Gum Cutter |
|---|---|
| Type | AC110V or 220V 50/60HZ |
| Color | White |
| Battery | 1.2V 2400mAh |
| Charger voltage | AC110V or 220V 50/60HZ |
| Material | Multi |
| Power | 2.5W |
| Weight | about 305g |
| Brand | Sandent |
| Country/Region of Manufacture | China |
Check the listing for details. Cordless Dental Gutta Percha Tooth Gum Cutter / Endo Condenser Gutta Percha Tips. Color: White, Condition: New. Listed at 19.99 USD. Buchanan Hand Pluggers Featuring both a tapered nickel-titanium end and a stainless steel end, Buchanan Hand Pluggers can be used in any common obturation technique, including warm and cold condensation.