| Battery Technology | Nickel-Cadmium (NiCd) |
|---|---|
| Speed | 900 RPM |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | No |
| Color | Black |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | 3 hr |
| Brand | Drill Master |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Type | Keyless Chuck |
| Battery Capacity | 1300 mAh |
| Voltage | 18 V |
| Model | 62869 |
| Features | Compact |
| Chuck Type | Keyless |
Check the listing for details. Cordless Drill 18 Volt 3/8" with Keyless Chuck Drill Master 62869. Color: Black, Condition: Used. Listed at 10.49 USD. Cordless Drill 18 Volt 3/8" with Keyless Chuck Drill Master 62869 No battery included. In good working condition.