| Maximum Timer Setting | 60 min |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Stainless Steel |
| Cooking Method | Steam |
| Brand | Cuckoo |
| Type | Rice Cooker & Steamer |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 6 cup |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | 120 V |
| Model | Cuckoo CRP-LHTR0609FW |
| Cable Length | 60 in |
| Components Included | Cup, Inner Pot |
| Item Width | 1-15 in |
| Power | 1000 W |
| Number of Settings/Programs | 10 |
Check the listing for details. CUCKOO IH Twin Pressure Master Chef Rice Cooker 6-Cup with Voice Navigation. Color: White, Condition: New. Listed at 300.00 USD. Induction Heating (IH) Technology – Even heat distribution for consistently perfect rice texture. Multiple Cooking Modes – White rice, brown rice, GABA rice, porridge, and more. Twin Pressure System – Choose between pressure or non-pressure cooking for different rice styles.