| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 60 oz |
| Power Source | Electric (corded) |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Color | Black |
| Brewing Time | 5 min |
| Material | Glass (Carafe), Plastic (Body) |
| MPN | DCC1500 |
| Control Panel | Digital |
| Item Depth | 7.75 inches |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Capacity | 60 oz (12 cups of 5 oz each) |
| Voltage | 220 V |
| Item Height | 14.5 inches |
| Model | Dcc-1500 |
| Type of Coffee Made | Regular drip coffee |
| Features | Programmable, Programmable, Brew Pause™, Auto Shut-Off, Clean Alert, Keep Warm |
| Components Included | Coffee Filters, Glass Carafe, Nylon Coffee Filter, Charcoal Water Filter |
| Item Width | 10.5 inches |
| Number of Settings/Programs | basic programmable options |
Check the listing for details. Cuisinart 12-Cup Coffee Maker Programmable DCC-1500 New/Unused No Box *READ*. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 21.95 USD. New, unused coffee maker. The bottom of the box got wet. The instruction booklet got damp, but is still usable-readable. While photographing it, I put a couple light scratches on the top (while I had it upside-down). I need to clean my table. One screw on the bottom shows signs of the dampness. Flaws are in photos.