| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| MPN | DCC-1220BKSWM |
| Control Panel | Digital |
| Unit Type | Unit |
| Energy Star | Compliant |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Item Height | 14 in |
| Voltage | 220 V |
| Type of Coffee Made | Espresso |
| Cable Length | 32 in |
| Features | Programmable |
| Components Included | Coffee Grinder |
| Item Width | 9 in |
| Number of Settings | 1 |
| Color | Black |
| Brewing Time | 2 min |
| Material | Stainless Steel |
| Grinding Method | Blade |
| Item Depth | 8 in |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Model | DCC-1220 |
| Country of Origin | China |
| Number of Settings/Programs | 1 |
| UPC | 086279180261 |
Check the listing for details. Cuisinart 12 Cup Programmable Coffee Maker Black Stainless w Glass Carafe. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 39.99 USD. Cuisinart 12-cup programmable coffee maker in black/stainless styling. Glass carafe (as shown). Cuisinart 12-Cup Programmable Coffeemaker (Black/Stainless). Cuisinart coffee maker base. Filter basket (as shown).