| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| MPN | DCC-1100 |
| Control Panel | Push Button |
| International sales or shipping | Not permitted by Cuisinart |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 12 cups |
| Manufacturer Warranty | None |
| Item Height | 14 in |
| Voltage | 220 V |
| Type of Coffee Made | Espresso, Drip Coffee |
| Features | Anti-drip System, Auto Shut-off, Built-in Water Filter, Cord Storage, Easy to Clean, Energy Saving Mode, Keep Warm Function, Manual, Pause-and-Serve, Permanent Filter, Programmable, Removable Filter Basket, Self-Cleaning, Timer, Water Filter, Water Level Indicator |
| Cable Length | 32 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | 1 New Water and Coffee Fliter |
| Finish | Plastic |
| Item Width | 9 in |
| Color | White |
| Brewing Time | 5 min |
| Grinding Method | NA |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 7.5 inches |
| Heat up Time | 30-35 sec |
| California Prop 65 Warning | In Compliance |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Model | Cuisinart DCC-1100 |
| Country of Origin | China |
| Power | 120 W |
| Item Weight | 6.6 lbs |
| UPC | NA |
Check the listing for details. Cuisinart 12-Cup Programmable Coffee Maker Self Cleaning Model DCC-1100. Color: White, Condition: Used, Made in China. Listed at 35.00 USD. The Cuisinart White DCC-1100 12 Cup Programmable Coffeemaker is a convenient and efficient coffee maker that can brew up to 12 cups of drip coffee or espresso. With features such as a removable filter basket, auto shut-off, built-in water filter, and programmable settings, this self-cleaning machine is designed for easy use and maintenance. The need for ground coffee, 1.2 qt water tank capacity, and compatibility with Aquaclean water filtration make it a versatile option for coffee lovers. This sleek white unit is a stylish addition to any kitchen and offers a convenient solution for your daily caffeine needs. This machine really stands out that it is even used. There are virtually no signs of usage either cosmetic or operational.