| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Control Panel | Digital |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 12 Cups |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Item Height | 14.25 |
| Voltage | 220 V |
| Type of Coffee Made | Ground Coffee, Espresso |
| Features | Auto Shut-off, Built-in Water Filter, Cup Warming Surface, Programmable |
| Cable Length | 32 in |
| Components Included | Coffee Filters, Measuring Scoop, User Manual, Water Tank |
| Finish | Metallic |
| Item Width | 10.1 |
| Color | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Grinding Method | Blade |
| Item Depth | 8 in |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Model | DCC-1220BKSWM |
| Power | 1100 W |
| Country of Origin | China |
| Number of Settings/Programs | 1 |
| UPC | 086279180261 |
Check the listing for details. Cuisinart 12 Cup Programmable Coffee Maker Stainless Steel Glass Carafe Black. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 29.99 USD. Used Cuisinart 12-Cup Programmable Coffeemaker Stainless Steel Black Pre-owned condition. Missing the filter basket/filter holder part. Original box is included and shows wear from storage. Glass carafe.