| Number of Cups | 14 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| MPN | CBC5200PC |
| Control Panel | Digital |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 14-cup |
| Manufacturer Warranty | None |
| Item Height | 14 in |
| Voltage | 220 V |
| Type of Coffee Made | Cappuccino, Espresso |
| Features | Anti-drip System, Auto Shut-off, Built-in Water Filter, Cord Storage, Dishwasher Safe Parts, Easy to Clean, Energy Saving Mode, Keep Warm Function, Manual, Pause-and-Serve, Programmable, Removable Filter Basket, Self-Cleaning, Timer, Water Filter, Water Level Indicator, Water Tank, Adjustable Keep Warm Temp, Permanent Reusable Gold Tone Coffee Filter |
| Cable Length | 32 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Water Tank, Permanent Reusable Filter, Water Filter, New and Sealed Filter Cartridge |
| Finish | Metallic |
| Item Width | 9 in |
| International Sales and Shipping | Not Permitted by Cuisinart or ConAir |
| Color | Silver |
| Brewing Time | 5 min |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 8 in |
| Heat up Time | 30-35 sec |
| California Prop 65 Warning | In Compliance |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Model | CBC-5200PC |
| Power | 1025 W |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 6.6 lbs |
Check the listing for details. Cuisinart 14 Cup Coffee Maker Programmable - Brew Tested Black Stainless Steel. Color: Silver, Condition: Used, Made in United States. Listed at 28.00 USD. Cuisinart 14-cup Programmable Coffee Maker. Model CBC-5200PC. Includes water filter with brand new sealed cartridge, owner's manual, and gorgeous carafe with stainless steel trim. LCD screen has clock and timer displayed on front. Electronic, LED illuminated buttons.