| Type | Full-Size Food Processor |
|---|---|
| UPC | 0086279129574 |
| Appliance Capabilities | Shred, Slice, Grind, Sauce, Vegetables, Chop, Grate |
| Power Source | Electric |
| Color | Brown |
| MPN | DFP14CPY |
| Material | Stainless Steel |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Item Depth | 11 in |
| Appliance Uses | Meat, Fruit, Dough, Vegetable, Nuts |
| Number of Speeds | 1 |
| Brand | Cuisinart |
| Energy Star | A |
| Capacity | 14 cup |
| Item Height | 15 in |
| Voltage | 120 V |
| Number of Blades | 3 |
| Finish | Brushed |
| Item Weight | 18 lbs |
| Number of Settings/Programs | 2 |
Check the listing for details. Cuisinart 14-Cup Food Processor (Open Box). Color: Brown, Condition: Open box. Listed at 279.99 USD. Plugged or unplugged, nobody covers the kitchen like Cuisinart. Extra-large Feed tube slices whole fruits and vegetables. 14-Cup work bowl. Condition: Open Box. Note:Shredding and slicing blades are not adjustable.