| Number of Cups | 14 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 112 oz |
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| MPN | DCC-3200 |
| Control Panel | Digital |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 112 oz |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Voltage | 120 V |
| Type of Coffee Made | Espresso, Cappuccino |
| Features | Auto Shut-off, Permanent Filter, Programmable, Water Level Indicator |
| Components Included | Carafe, Mesh Filter, Coffee Filters |
| Finish | Metallic |
| Item Width | 9 in |
| Color | Silver |
| Brewing Time | 5 min |
| Material | Stainless Steel |
| Grinding Method | Blade |
| Item Depth | 8 in |
| Heat up Time | 30-35 sec |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Model | DCC-3200 PerfecTemp |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 6.6 lbs |
| Number of Settings/Programs | 1 |
| UPC | 086279210524 |
Check the listing for details. Cuisinart 14 Cup Programmable Coffeemaker DCC 3200 PerfectTemp Stainless Steel. Color: Silver, Condition: Used, Made in China. Listed at 49.99 USD. Used Cuisinart DCC-3200 PerfectTemp 14-Cup Programmable Coffeemaker Stainless Steel Pre-owned condition. Shows light signs of prior use and handling. Original box is included and shows wear from storage.