| Number of Cups | 14 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 70 Ounce |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Color | Black |
| Brewing Time | 5 min |
| Material | Stainless Steel |
| MPN | CBC-8500PC |
| Control Panel | Digital |
| Item Depth | 8 in |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Unit Type | Unit |
| Model No. | CBC-8500PC |
| Compatible Water Filtration | Charcoal water filter removes chlorine, bad tastes, and odors for |
| Voltage | 220 V |
| Model | Cuisinart Brew Central Plus |
| Type of Coffee Made | Espresso, Cappuccino |
| Features | Programmable |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Coffee Filters |
| Finish | Metallic |
| Item Width | 10 in |
Check the listing for details. Cuisinart Brew Central Plus 14-Cup Programmable Coffee Maker, CBC-8500PC, NEW. Color: Black, Condition: New. Listed at 88.89 USD. Brew Pause™ Feature Lets You Enjoy A Cup of Coffee Before The Brewing Cycle Has Finished. Fully Automatic with 24-hour Programmability, Self-Clean, 1–4 Cup Setting, Auto-Off (0–4 hours), and Optional Ready Alert Tone.