| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| MPN | DCC1200 |
| Control Panel | Analog and digital |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 3 qt |
| Item Height | 14 in |
| Voltage | 120V |
| Type of Coffee Made | Brewed coffe |
| Features | Programmable |
| Cable Length | 27 inches |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Water Tank, Carafe, Filter, Filter Basket, Spoon, Filter holder, Coffee Maker |
| Finish | Brushed Stainless Steel |
| Item Width | 8 inches |
| Color | White And Silver |
| Material | Stainless Steel, Plastic, Glass |
| Grinding Method | None |
| Item Depth | 8 inches |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Model | Cuisinart DCC-1200W |
| Power | 1200 W |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 6 pounds, 13 ounces |
Check the listing for details. Cuisinart Brew Central Programmable Coffeemaker DCC-1200W Excellent !. Color: White And Silver, Condition: Used, Made in China. Listed at 79.33 USD. This Cuisinart Brew Central Programmable Coffeemaker DCC-1200W is in Excellent pre-owned condition. Very Clean. Refer to the photos for condition. This Coffeemaker has been tested, and it works.