| Components Included | Drip Tray, Measuring Scoop |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| UPC | 0086279029485 |
| Number of Cups | 12 |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Color | Multicolor |
| Brewing Time | 1 min |
| Material | Plastic, Stainless Steel, Aluminum, Stainless Steel, Plastic & Glass, Glass, Plastic, Aluminum,Glass,Plastic,Stainless Steel, Aluminum,Plastic,Glass,Stainless Steel |
| MPN | CHW-12 |
| Control Panel | Digital |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Coffee Maker |
| Capacity | 12 C. |
| Item Height | 14.3 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | CHW-12 |
| Type of Coffee Made | Espresso Macchiato, Espresso, Mocha, Hot Milk, Cappuccino |
| Cable Length | Built-In |
| Features | Hot Water Tap, Auto Shut-off, Water Tank, Built-in Water Filter, Water Filter, Permanent Filter, Programmable, Self-Cleaning, Removable Drip Tray, Hot Water Dispenser, Timer, Pause-and-Serve, Easy to Clean, Adjustable Coffee Spouts, Removable Water Tank, Cup Warming Surface, Cord Storage, Display |
| Finish | Shiny |
| Item Width | 9.5 in |
| Power | 900 W |
| Item Weight | 10.85 lbs. |
Check the listing for details. Cuisinart CHW-12 Programmable Coffee Maker & Hot Water Black Stainless 12 Cup. Color: Multicolor, Condition: Used, Made in China. Listed at 50.99 USD. The Cuisinart CHW-12 Programmable Coffee Maker is a versatile and stylish addition to any kitchen. The black stainless finish adds a touch of elegance to the overall design, while features like a hot water tap, auto shut-off, and built-in water filter make it easy to use and maintain.