| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 54 oz (coffee side), 56 oz (hot water side) |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| MPN | CHW-16, CHW16 |
| Control Panel | Digital |
| Capacity | 12 cups (coffee), separate hot water system reservoir |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Voltage | 220 V |
| Item Height | 14.25 in |
| Type of Coffee Made | Espresso, Ground Coffee |
| Features | Programmable, Hot water system, Brew pause, Auto shutoff |
| Components Included | Carafe, Removable drip tray, Charcoal water filter |
| Item Width | 10.25 in |
| Color | Black |
| Brewing Time | 10 minutes |
| Material | Stainless Steel |
| Grinding Method | Burr |
| Item Depth | 8 in |
| Heat up Time | 60-65 sec |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Coffee Maker with Hot Water System |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Model | Cuisinart CHW-16 |
| Item Weight | 6.8 lbs |
| Country of Origin | China |
| Number of Settings/Programs | 2 (Coffee, Hot Water) |
| UPC | 086279187987 |
Check the listing for details. Cuisinart CHW-16 12-Cup Programmable Coffeemaker - Black Box Has Slight Damage. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 65.00 USD. Cuisinart CHW-16 12-Cup Programmable Coffeemaker - Black Box Has Slight Damage . Condition is New. Shipped with USPS Ground Advantage.