| Item Width | 15.500 |
|---|---|
| UPC | 0086279028341 |
| Appliance Capabilities | Citrus, Vegetables, Berries, Root Vegetables, Leafy Vegetables |
| Power Source | Electric |
| Color | Silver |
| MPN | CJE-1000FR |
| Item Depth | 10 in |
| Appliance Uses | Fruit, Juice, Vegetable |
| Number of Speeds | 5 |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Citrus Press/Juicer automatic |
| Item Height | 32 in |
| Voltage | 12 V |
| Model | CJE-1000FR |
| Features | Whole Fruit, Dishwasher-Safe Parts, Large Feeding Tube, BPA Free, Pulse Control, Pulp Ejection, Dishwasher Safe, Anti Drip Function, Adjustable, Automatic |
| Finish | Glossy |
| Power | 1000 W |
| Item Weight | 10 lbs |
| Number of Settings/Programs | 4 |
Check the listing for details. Cuisinart CJE-1000 1000-Watt 5-Speed Juice Extractor. Color: Silver, Condition: Open box. Listed at 71.86 USD. • Cuisinart exclusive anti-drip adjustable flow spout. All removable parts are dishwasher safe for easy clean up. SAFE & SECURE.