| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Color | Black |
| Material | Stainless Steel |
| MPN | SS-16 |
| Heat up Time | 30-35 sec |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Voltage | 220 V |
| Item Height | 16.25 in |
| Model | Cuisinart DCC-1200P1 |
| Type of Coffee Made | Espresso |
| Item Width | 10.13 in |
| Item Weight | 13.8 lbs. |
Check the listing for details. Cuisinart Coffee Center 2-1 Coffeemaker SS-16BKS. Color: Black, Condition: New. Listed at 148.99 USD. Brand new never opened