| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1.8 Liter or 60 fl oz |
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| MPN | DCC-3000P1 |
| Control Panel | Digital |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 12 Cups |
| Item Height | 14.7 in |
| Voltage | 110-120V |
| Type of Coffee Made | Filtered Coffee |
| Features | Programmable |
| Cable Length | 36 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Water Tank, Drip Tray |
| Finish | Shiny |
| Item Width | 8.75 in |
| Color | Black and Silver |
| Brewing Time | 8-10 Minutes |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 11.25 in |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Charcoal water filter |
| Model | Cuisinart DCC-3000P1 |
| Power | 1100 W |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 10.6 lb |
Check the listing for details. Cuisinart Coffee On Demand 12 Cup Programmable Coffeemaker. Color: Black and Silver, Condition: Used, Made in China. Listed at 51.00 USD. Cuisinart Coffee on Demand 12-Cup Programmable Coffeemaker (Model DCC-3000P1). Fully programmable with 24-hour advance brew start, 1-4 cup setting, and self-cleaning function.