| Brand Color | Black |
|---|---|
| Display Technology | LCD |
| Number of Cups | 10 |
| Power Source | Electrical |
| MPN | DCC-1150, DCC1150BK |
| Batteries Required? | Without Built-in Grinder |
| Capacity | 2 qt |
| Item Height | 14 in |
| Operating Mode | Electric |
| Stain Resistant | Yes |
| Item Width | 9 in |
| Cup Capacity | 10C. |
| Item Depth | 8 in |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Pressure | Coffee Maker |
| Brand | Cuisinart |
| Measurement Units | Cups |
| Brewing Capacity | 12C. |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 8.07 x 10.20 x 14.20 Inches |
| Depth | 10.23in |
| LCD Digital Clock | Displays the time of day and set time for automatic functions. |
| Brew Head Style | Shower |
| Primary Container Material | Metal |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Voltage | 120 Volts |
| Cable Length | 24 |
| Height | 14.17in |
| Width | 8.07in |
| Use | Stainless Steel Coffee Maker |
| Dimensions | 10-C. |
| Outside Dia. | 4.75 |
| Brewing Time | 2 min |
| Family Line | Cuisinart Dcc |
| Pause/Interrupt Feature | Yes |
| Type | Coffee Maker |
| GTIN | 0086279017376 |
| Length | 10.23 inches |
| Electric Power Supply | Cord |
| Model | DCC-1150BK |
| Frequency | 60Hz |
| Supply Type | Filters |
| Net Weight | 7.95 lb. |
| Country of Origin | China |
| Power | 900-1199 W |
Check the listing for details. Cuisinart DCC-1150BK 10-Cup Programmable Thermal Coffee Maker - Black. Width: 8.07in, Condition: Used, Made in China. Listed at 39.99 USD. The Cuisinart DCC-1150BK 10-Cup Programmable Thermal Coffee Maker in black is a modern electric coffee maker with a 10-cup capacity and a stainless steel carafe. It features an LCD display, automatic functions, and a built-in water filter for convenience. This coffee maker is designed with a nonstick coating and a scratch-resistant heating plate, making it durable and easy to clean. With a cord storage feature and an auto shut-off function, this Cuisinart coffee maker offers programmable brewing options and a pause-and-serve feature for added versatility. Perfect for home or office use, this sleek black coffee maker is a stylish addition to any kitchen.