| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Color | Black/Stainless |
| Brewing Time | Automatic On and Off |
| Material | Stainless Steel |
| MPN | DCC-1200|DCC1200 |
| Control Panel | Analog |
| Item Depth | 10 in |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Item Height | 14 in |
| Model | DCC-1200 |
| Type of Coffee Made | Coffee |
| Features | Auto Shut-off, Programmable |
| Finish | Metallic |
| Item Width | 9 in |
| Power | 1025 W |
Check the listing for details. Cuisinart DCC-1200 Brew Central 12 Cup Programmable Coffee Maker Tested Works. Color: Black/Stainless, Condition: Used. Listed at 21.99 USD. The Cuisinart DCC-1200 Brew Central 12 Cup Programmable Coffee Maker is a sleek and stylish filter coffee machine that brews delicious coffee using ground coffee. Small crack on the plate pictured, does not affect the units usability.