| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 12 cup |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| MPN | DCC-2650 |
| Control Panel | Analog |
| Capacity | 3 qt |
| Item Height | 14 in |
| Voltage | 220 V |
| Type of Coffee Made | Regular |
| Features | Programmable |
| Cable Length | 32 in |
| Components Included | Coffee Filters, Cup Warmer, Coffee Basket, Water Filter Handle,, 12 Cup Glass Carafe |
| Finish | Metallic |
| Item Width | 18 in |
| Color | Silver |
| Brewing Time | 15 |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 14 in |
| Heat up Time | 4 min. |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Cuisinart |
| Model | DCC-2650 |
| Country of Origin | Unknown |
| Power | 1425 W |
Check the listing for details. Cuisinart DCC-2650 Extreme Brew 12-Cup Programmable Coffee Maker Silver & Black. Color: Silver, Condition: Used, Made in Unknown. Listed at 32.00 USD. Cuisinart DCC-2650 Extreme Brew 12-Cup Programmable Coffee Maker Silver & Black including glass carafe and removable brewing basket in top of machine.