| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 12 Cups |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Color | Black/Stainless |
| Material | Plastic |
| MPN | DCC1200, DCC-1200 |
| Control Panel | Analog |
| Item Depth | 10 in |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 12 Cups |
| Item Height | 14 in |
| Voltage | 120V |
| Model | DCC-1200 |
| Features | Auto Shut-off, Programmable, Self-Cleaning |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Metallic |
| Item Width | 9 in |
| Power | 1025 W |
| Item Weight | 11.2 lbs. |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Cuisinart DCC1200 12 Cup Coffee Maker Machine Programmable Self Cleaning TESTED. Color: Black/Stainless, Condition: Used, Made in China. Listed at 25.00 USD. The Cuisinart DCC1200 12 Cup Coffee Maker is a sleek black and stainless filter coffee machine that is perfect for any kitchen.