| Unit Type | Unit |
|---|---|
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Voltage | 220 V |
| Components Included | Coffee Grinder |
| Item Width | 11 in |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0086279194824 |
| Number of Cups | 1 |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Whole Beans |
| Color | Black |
| Brewing Time | 5 min |
| Material | Plastic |
| Grinding Method | Burr |
| MPN | DGB-2 |
| Control Panel | Analog |
| Heat up Time | 30-35 sec |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Model | Cuisinart DGB-2 |
| Type of Coffee Made | Espresso, Cappuccino |
| Features | Removable Drip Tray, Auto Shut-off, Water Tank, Built-in Grinder, Dishwasher Safe |
| Finish | Matte |
| Power | 1200 W |
Check the listing for details. Cuisinart DGB-2 Grind & Brew Single-Serve Coffeemaker - Black- READ DESCRIPTION. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 49.95 USD. This Cuisinart is in excellent condition, it was barely used. Please note that the box is a little bit damaged.