| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Whole Beans |
| Color | Black |
| Brewing Time | 5 min |
| MPN | DGB-600 |
| Grinding Method | Blade |
| Material | Stainless Steel |
| Control Panel | Digital |
| Item Depth | 8 in |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Capacity | 1.2 qt |
| Item Height | 16 in |
| Voltage | 220 V |
| Model | Digital |
| Type of Coffee Made | regular |
| Features | Anti-drip System, Auto Shut-off, Built-in Grinder, Built-in Water Filter, Cup Warming Surface, Dishwasher Safe, Dishwasher Safe Parts, Display, Frother, Manual, Pause-and-Serve, Permanent Filter, Programmable, Removable Water Tank, Timer, Travel, Water Filter |
| Components Included | Coffee Grinder, Drip Tray, Water Tank |
| Finish | Metallic |
| Country of Origin | Unknown |
| Item Width | 9 in |
Check the listing for details. Cuisinart DGB-600 GRIND & BREW THERMAL 10CUP AUTOMATIC COFFEE MAKER Black/Silver. Color: Black, Condition: Used, Made in Unknown. Listed at 19.92 USD. Charcoal water filter (removes impurities). 10 (5oz) cup double-wall insulated thermal carafe. BrewPause™ feature lets you enjoy a cup before brewing has finished. Grind-off feature. 1 to 4 cup feature.