| Appliance Capabilities | Chop, Blend |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| EC Range | A+++ - G |
| Custom Bundle | No |
| Color | Clear |
| MPN | DLC-1SS |
| Material | Plastic |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Appliance Uses | Vegetable, Meat, Fruit |
| Item Depth | 4 in |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Mini Food Processor |
| Energy Star | Unknown |
| Capacity | Unknown |
| Manufacturer Warranty | Unknown |
| Item Height | 0-10 in |
| Model | DLC-1 |
| Number of Blades | 1 |
| Components Included | Bowl, Lid |
| Power | 250W |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. CUISINART DLC-1 DLC-1SSFR MINI PREP FOOD PROCESSOR Work Bowl, LID & BLADE. Color: Clear, Condition: New, Made in China. Listed at 25.16 USD. Please Read Description Below:.