| Stove Type Compatibility | Electric, Gas, Induction |
|---|---|
| Number of Items in Set | Two-Piece |
| Shape | Round |
| MPN | Multi-ply |
| Item Length | 16 in |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 12 qt |
| Manufacturer Warranty | None |
| Item Height | 7 in |
| Features | Double Handle, Easy to Clean, Flat-Bottomed, With Lid |
| Unit Quantity | 2 |
| Item Width | 12 in |
| Color | Silver |
| Item Diameter | 12 in |
| Type of Oven | Electric, Gas |
| Set Includes | Lid, Stockpot |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 7 in |
| California Prop 65 Warning | Nil |
| Brand | Royal Queen |
| Type | Stockpot |
| Heat Resistance | 450°F |
| Model | Royal Queen Multi-Core |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Surface Coating | Stainless Steel |
| Item Weight | 10 lb |
Check the listing for details. Royal Queen 12 Qt Stock Pot Multi-Core 5-Ply Stainless Dutch Oven Frying Pan Lid. Color: Silver, Condition: Used. Listed at 249.99 USD.