| Working Capacity | 11C. |
|---|---|
| Appliance Capabilities | Blend, Chop |
| Power Source | Electric |
| MPN | FP-11GMFR, FP-11 |
| Bundle Listing | No |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Number of Speeds | 2 |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 11 cup |
| Energy Star | A |
| Item Height | 1.75 in |
| Voltage | 120 V |
| Features | Dishwasher-Safe Parts |
| Components Included | Motor Base, Bowl, Blade, Pusher |
| Number of Items | 1 |
| Item Width | 12.75 in |
| EC Range | A - G |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Item Depth | L 19.8 x W 12.9 x H 9.3 inches |
| Appliance Uses | Juice, Vegetable |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Full-Size Food Processor |
| Model | FP-11 |
| Number of Blades | 1 |
| Item Weight | 11.4 lbs |
| Power | 550W |
| Country of Origin | China |
| Number of Settings/Programs | 3 |
Check the listing for details. Cuisinart Elemental Food Processor 11 Cup Chopper Silver Model FP-11 TESTED. Color: Silver, Condition: Used, Made in China. Listed at 66.27 USD. Cuisinart Elemental 11 Cup Chopper Food Processor Item condition is preowned. Unit has been tested and is working. Small piece is broken off on bowl lid - doesn’t affect functionality. See photos for condition details as this is the exact item you will receive. Ready for fast and safe shipping. Thanks for looking!