| Appliance Capabilities | Chop, Shred, Slice |
|---|---|
| EC Range | A - G |
| Power Source | Electric |
| Color | Silver |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Item Depth | 11 in |
| Appliance Uses | Dough, Fruit, Vegetable |
| Number of Speeds | 1 |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Full-Size Food Processor |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 14 cup |
| Voltage | 120 V |
| Model | Fp-14dc |
| Features | Dishwasher-Safe Parts |
| Number of Blades | 5 |
| Finish | Stainless Steel |
| Number of Items | 1 |
| Components Included | Blades, Bowl, Disc Set, S Blade, Shredder, Slicer |
| Item Weight | 18 lbs |
| Number of Settings/Programs | 2 |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Cuisinart Elite 2.0 Food Processor 14-Cup Capacity FP-14DC With Fp16/14bksc. Color: Silver, Condition: Used, Made in China. Listed at 139.99 USD. In good use condition. Shows normal signs of wear and use. Motor works great. See photos for exact condition.