| UPC | 0086279131874 |
|---|---|
| Components Included | User Manual |
| Number of Cups | 14 |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Capsule |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| MPN | EM15 |
| Control Panel | Digital |
| Item Depth | 14 in |
| Bar Pressure | 19 bar |
| Bean/Coffee Capacity | 8 oz |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Espresso Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Item Height | 9.5 in |
| Model | EM15 |
| Type of Coffee Made | Espresso |
| Features | Portable, Removable Drip Tray, Auto Shut-off, Water Tank, Built-in Water Filter, Removable Water Tank, Display, Programmable |
| Finish | Matte |
| Power | 800 W |
| Item Weight | 8.72 lbs. |
Check the listing for details. Cuisinart EM-15 Espresso Defined Programmable Espresso Machine Nespresso- Black. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 59.50 USD. π₯π₯π₯OPEN BOX ITEM, purchased at store liquidation sale. Any questions please ask prior to purchasing. Great deal π₯π₯π₯ The Cuisinart EM-15 Espresso Defined Programmable Espresso Machine in black is a sleek and functional small kitchen appliance. With a powerful 800W electrical source and a high pressure of 19 bar, this espresso machine is designed to brew rich and flavorful espresso. The machine features a digital control panel, a removable drip tray, and a programmable settings for customizable coffee options. Its compact size, with dimensions of 14 inches in depth and 9.5 inches in height, make it suitable for smaller kitchens or countertop use. The use of Nespresso capsules ensures easy and convenient coffee brewing.