| Appliance Capabilities | Chop, Shred, Slice |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Number of Speeds | 1 |
| Energy Star | 2 Stars |
| Capacity | 7 Cups |
| Manufacturer Warranty | None |
| Voltage | 120 V |
| Features | Click Lock, Pulse Function |
| Cable Length | 60 in |
| Number of Items | 1 |
| Components Included | Pusher Sleeve |
| Finish | Glossy |
| EC Range | A+++ - G |
| Color | Amber |
| Material | Plastic |
| Appliance Uses | Dough, Fruit, Vegetable |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Full-Size Food Processor |
| Model | Cuisinart DLC-10E |
| Number of Blades | NA |
| Country of Origin | United States |
| Power | 400 W |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. Cuisinart Food Processor Amber Lid & Chute Pusher DLC-10 Replacement Part. Color: Amber, Condition: Used, Made in United States. Listed at 36.00 USD. Lid, Chute and pusher. Cuisinart Food Processor Amber.