| Stove Type Compatibility | Electric |
|---|---|
| Shape | Round |
| Power Source | Electric |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Item Length | 12.8 in |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Panini Press |
| Item Height | 6 in |
| Model | GR-11 |
| Features | Grill |
| Power | 1500 W |
| Item Width | 10.9 in |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Cuisinart Griddler Series Grill And Panini Press GR-11 - New Open Box. Color: Silver, Condition: Open box, Made in China. Listed at 34.99 USD. Cuisinart® Griddler series Grill and Panini Press Grill GR-11. For succulent steaks, juicy burgers, and crispy grilled sandwiches, get the Cuisinart® Griddler® grill and panini press. The two grill plates can be used for pressing panini and other sandwiches but also open flat to double the cooking surface for a convenient tabletop grill.