| Appliance Capabilities | Blend |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Silver |
| Material | Plastic |
| MPN | 4234401, HB-500PC |
| Appliance Uses | Juice, Smoothie |
| Item Depth | 4 in |
| Number of Speeds | Variable Pulse Speed |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Immersion Blender |
| Item Height | 16-20 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | Cuisinart HB-500PC |
| Features | BPA-free, Handheld, 3-Cup Prep-And-Go Container With Lid, Full-Size Chef's Whisk, Con, 4-Cup Food Processor To Slice, Shred, Chop, and Mix, Variable Pulse Speed, BPA-Free, No-Scratch Bell Safe for Delicate Surfaces, 400 Watts |
| Number of Blades | 4 |
| Components Included | Blender |
| Number of Items | 1 |
| Country of Origin | United States |
| Power | 400 W |
| Item Width | 2.48 in. |
| Item Weight | 4 lbs |
| Number of Settings/Programs | 1 |
| UPC | 086279254245 |
Check the listing for details. Cuisinart HB-500PC Power Blend Immersion Blender. Color: Silver, Condition: Used, Made in United States. Listed at 35.00 USD. Cuisinart HB-500PC Power Blend Immersion Blender. Shipped with USPS Ground Advantage.