| Appliance Capabilities | NA |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Silver |
| Material | Plastic |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Appliance Uses | Dough, Fruit, Juice, Meat, Nuts, Vegetable |
| Number of Speeds | 2 |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Full-Size Food Processor |
| Energy Star | Not Compliant |
| Capacity | 7 cup |
| Manufacturer Warranty | None |
| Voltage | 120 V |
| Model | MFP-108 |
| Features | Dishwasher Safe, Dishwasher-Safe Parts, Pulse Function |
| Components Included | Replacement Part |
| Number of Items | 1 |
| Finish | Matte |
| Country of Origin | China |
| Power | 350 W |
| Item Weight | 3 lbs |
| Number of Settings/Programs | 2 |
Check the listing for details. Cuisinart MFP-108 Food Processor Base Motor Only Elite 7 Cup Replacement Part. Color: Silver, Condition: Used, Made in China. Listed at 18.99 USD. Cuisinart MFP-108 Food Processor Base Motor Only Elite 7 Cup Replacement Part. Does have minor scratches and scuffs. Works great! Please ask questions before buying. Thank you and have a great day!