| Appliance Capabilities | Chop, Grind |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| MPN | DLC-2A |
| Food Compatibility | Small Food Preparation |
| Number of Speeds | 2 |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 3 cup |
| Energy Star | 5 Stars |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 0-10 in |
| Features | Dishwasher-Safe Parts, Detachable Parts |
| Components Included | Base, Blades, Lid, Motor Base, Bowl |
| Number of Items | 1 |
| Finish | Glossy |
| EC Range | A - G |
| Color | White |
| Item Diameter | 6 in |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Mini Food Processor |
| Model | Cuisinart Mini-Prep Plus |
| Number of Blades | 1 |
| Country of Origin | China |
| Power | 120 V, 60 Hz, 250 W |
| Item Weight | 3lbs. |
| Number of Settings/Programs | 2 |
Check the listing for details. Cuisinart Mini-Prep Plus Food Processor 3 Cup White Tested Sanitized Model DLC2A. Color: White, Condition: Used, Made in China. Listed at 22.95 USD. This mini processor is in excellent preowned condition - it seems almost new.