| Appliance Capabilities | Chop, Grind |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Silver |
| Material | Chrome |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Item Depth | 7 in |
| Number of Speeds | 2 |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Mini Food Processor |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 24 oz |
| Item Height | 9.25 in |
| Model | DLC-1BCH |
| Number of Blades | 1 |
| Features | BPA-free, Detachable Parts, Dishwasher-Safe Parts, Multi-Purpose Blade |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Base, Blades, Bowl, Chopper, Grinder, Lid, Motor Base, Spatula |
| Number of Items | 1 |
| Finish | Brushed |
| Power | 250 W |
| Item Width | 5 in |
| Item Weight | 3.1 lbs |
| Number of Settings/Programs | 2 |
Check the listing for details. Cuisinart Mini-Prep Plus Food Processor Brushed Chrome. Color: Silver, Condition: Used. Listed at 35.99 USD. Cuisinart Black Crome Series Mini-Prep Processor 21 Ounce Capacity