| Number of Cups | 14 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 70 oz. |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| MPN | DCC-3200 |
| Control Panel | Digital |
| International sales or shipping | Not permitted by Cuisinart |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 14 cups |
| Manufacturer Warranty | None |
| Item Height | 15 in |
| Voltage | 220 V |
| Type of Coffee Made | Americano |
| Features | Adjustable Amount of Coffee, Anti-drip System, Auto Shut-off, Built-in Water Filter, Cord Storage, Cup Warming Surface, Easy to Clean, Energy Saving Mode, Keep Warm Function, Programmable, Self-Cleaning, Timer, Water Filter, Includes Disposable Filters |
| Cable Length | 32 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Coffee Filters, Cup Warmer, Water Tank |
| Finish | Shiny |
| Item Width | 10 in |
| Color | Black |
| Brewing Time | 5 min |
| Material | Glass |
| Item Depth | 8 in |
| Heat up Time | 30-35 sec |
| California Prop 65 Warning | In Compliance |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Model | DCC-3200 |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 6.6 lbs |
| Power | 1150 W |
Check the listing for details. Cuisinart PerfecTemp 14-Cup Programmable Coffee Maker DCC-3200. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 33.50 USD. Cuisinart programmable 14-cup coffee maker. Model DCC-3200. One of the most successful models of coffee makers Cuisinart has ever manufactured, Stainless steel exterior surface with black trim. LCD illuminated digital screen. Adjustable keep warm temp, clock, timer, brew strength adjustable, self-cleaning cycle, and built-in water filter with a new cartridge included. Owner's manual can easily be downloaded from multiple online sites. Any questions feel free to send a message. Thank you for your interest.