| Number of Cups | 14 |
|---|---|
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| MPN | DCC-3200 |
| Control Panel | Digital |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Item Height | 14 in |
| Voltage | 120 V |
| Type of Coffee Made | Espresso, Cappuccino |
| Features | Removable Filter Basket, Auto Shut-off, Water Tank, Built-in Water Filter, Water Filter, Manual, Keep Warm Function, Programmable, Self-Cleaning, Adjustable Amount of Coffee, Timer, Pause-and-Serve, Cup Warming Surface, Anti-drip System, Display |
| Cable Length | 32 in |
| Components Included | Coffee Filters |
| Finish | Metallic |
| Item Width | 9 in |
| Color | Silver |
| Brewing Time | 5 min |
| Material | Glass |
| Grinding Method | Blade |
| Item Depth | 8 in |
| Heat up Time | 30-35 sec |
| Brand | Cuisinart |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Model | Cuisinart DCC-3200 |
| Country of Origin | China |
| Power | 3200 W |
| Item Weight | 5.82 lbs. |
| UPC | 0086279078537 |
Check the listing for details. Cuisinart PerfecTemp 14 Cup Programmable Coffee Maker Stainless w Carafe. Color: Silver, Condition: Used, Made in China. Listed at 44.99 USD. Pre-owned Cuisinart PerfecTemp 14-Cup Programmable Coffeemaker (Stainless/Silver). See photos for condition and exact item. Cuisinart coffee maker base. Filter basket (as shown).