| MPN | 7117-14 |
|---|---|
| Brand | Cuisinart |
| Model | 7117-14 |
| Material | Stainless steel |
| Item Width | 9.75" |
| Item Height | 2.5" |
| Item Length | 14" |
| Item Weight | 3.85 lbs |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| UPC | 086279041784 |
Check the listing for details. Cuisinart Roasting & Lasagna Pan. Condition: New. Listed at 67.15 USD. Cuisinart's newest addition to the Chef's Classic™ line is an elegant mirror-polished stainless steel lasagna pan. Just the right size for favorite multi-layered lasagnas, it has riveted, comfort-grip stainless side handles that make placing lasagnas into the oven, and lifting them out, safe and easy. The stainless steel interior does not react with food, so flavors stay true and tasty, and the brilliant stainless exterior makes this pan a perfect serving piece for dinner or buffet tables. Great for lasagne, casseroles, Au Gratin potatoes, and roasting with the included stainless steel roasting rack. This useful multipurpose pan carries a manufacturer's limited lifetime warranty. It's dishwasher safe, and oven safe to 550 degrees. Measures 9-3/4" x 14" x 2-1/2" inside.