| Brand | Cuisinart |
|---|---|
| MPN | CPB-300P1 |
| Materials sourced from | China |
| Country of Origin | China |
| Model | Cuisinart CPB-300P1 |
| Custom Bundle | No |
| Item Height | 14.75 in |
| Item Depth | 6.75 in |
| Item Width | 13.75 in |
| Material | Stainless Steel |
| Appliance Capabilities | Chop |
| Power Source | Electric |
| Type | Food Processor System |
| Capacity | 1 L |
| Features | BPA-free |
| Appliance Uses | Juice |
| Color | Silver |
| Components Included | Blade |
| Number of Blades | 2 |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Finish | Stainless Steel |
| Item Weight | 7 lbs |
| Power | 350 W |
| Number of Settings/Programs | 2 |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Number of Speeds | 2 |
| Voltage | 120 V |
| Country/Region of Manufacture | China |
| UPC | 086279175748 |
Check the listing for details. Cuisinart SmartPower 15-Piece Compact Blending + Chopping Food Processor System. Color: Silver, Condition: New, Made in China. Listed at 89.95 USD. The Compact Portable Blending/Chopping System powerhouse does it all! BPA-free Tritan™ 32-oz. blender jar, 8-oz. chopping cup, and set of four 16-oz. Motor BaseBPA-free Tritan 32-oz. blender jar8-oz.