| Brand | Unbranded |
|---|---|
| shipping notice | Can not ship to Puerto Rico,Alaska/Hawaii |
| Item location | CA /NJ /Austell |
| Length | 1180mm |
| Use air pressure | 0.63Mpa |
| Air consumption | 0.65l/s |
| Impact frequency | 600hz |
| The use of gas | ≤ 15L/S |
| Piston stroke | 207mm |
| Piston diameter | 32mm |
| Trachea inner diameter | 13mm |
| Hammer head diameter | 54mm |
Check the listing for details. D9 Pneumatic Tamper Machine Earth Sanding Rammer Air Hammer Tool 1180mm. Condition: New. Listed at 134.38 USD. Specification Material: Cast Iron Color: Black, Brown Style: Modern Model: D9 Body Weight: 9kg/19.84 lbs Usage Pressure: 0.63mpa Gas Consumption: 0.65L/0.17Gal/s Impact Frequency: 600Hz Piston Diameter: 32mm/1.26in Structural Stroke: 207mm/8.15in Hammer Head Diameter: 54mm/2.13in Inner Diameter of Air Tube: 13mm/0.51in Total Length: 1180mm/46.46in Package Size: 61*18.5*9.5cm/24.02*7.28*3.74in Gross Weight: 9.72kg/21.43 lbs Net Weight: 9.23kg/20.35 lbs Package Included 1* D9 Pneumatic Tamping Machine.