| Blade Color | Gray |
|---|---|
| Blade Style | Spear Point |
| Dexterity | Right-Handed |
| Tang | Full |
| UPC | 801608213591 |
| Weight | 0.62 lb |
| Brand | Damascus |
| Type | Fixed Knife |
| Blade Material | Damascus Steel |
| Handle Material | Bone |
| Blade Edge | Plain |
| Blade Length | 3.75" |
| Color | White |
| Country/Region of Manufacture | Pakistan |
| Features | Sheath Included |
| MPN | DM-1359 |
| Overall Length | 8" |
Check the listing for details. Damascus Blade Turquoise And Bone Handle Fixed Knife - DM-1359. Color: White, Condition: New. Listed at 45.87 USD. 8" overall. 3.75" Damascus steel blade. White smooth handle. Full tang. Lanyard hole. Turquoise spacer. Brown leather belt sheath. Blade Material: Damascus Steel.