| Door Style | Compact |
|---|---|
| Cable Length | 1 ft |
| Unit Type | ft |
| Installation | Freestanding |
| Color | Black |
| Item Depth | 18.69 in |
| Brand | Danby |
| Type | Compact Fridge |
| Number of Shelves | 1 |
| Item Height | 20.25 in |
| Model | DAR016A1BDB-SD |
| Number of Doors | 1 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Width | 17.13 in |
| UPC | 0067638023344 |
Check the listing for details. Danny 1.6 Cu. Ft Compact All Refrigerator - DAR016A1BDB-SD. Color: Black, Condition: New. Listed at 165.00 USD. There’s a reversible door hinge, which enables users to open the fridge left or right-handed via the integrated door handle for any room set-up. This unit features 1 full width wire shelf and tall bottle storage, allowing you to best maximize your fridge space.