| Brand | Darton |
|---|---|
| Dexterity | Right Hand |
| Unit Type | lb |
| Draw Length (in.) | 22" to 28" |
| Overall Length (in.) | 30 1/16" |
| Color | Black |
| Model | Darton Archery Consequence SD |
| Material | Aluminum |
| Draw Weight (lbs.) | 50lbs |
| Archery Type | Bow Hunting |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Darton Archery Consequence SD 50lb Black Riser Black Limbs RH BRAND NEW. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 749.99 USD. Brand new Darton Archery Consequence SD 50 lb Right Hand RH compound bow. Forged aluminum riser, BBS Dual Sync SD cams, QAD Integrate rest, Roller Guard. 309 FPS at 28 in; axle-to-axle 30 1/16 in; draw 22-28 in; brace 7 1/16 in; mass 4 lb; let-off 82-75%. Authorized Darton dealer.